UITNÄRV, COVID TAASTUMINE JA ÄREVUS
Mis on vagaalnärv? Keha pikim kraniaalnärv ehk uitnärv, ulatub ajust kuni jämesooleni. Sõna “vagus” tähendab ladina keeles “rändama” ja see närv liigub sisuliselt läbi kogu keha, ühendades aju, südant, kopse, maksa ja soolestikku. See mängib rolli mitmesugustes automaatsetes kehafunktsioonides, sealhulgas pulss, higistamine ja toidu suust makku viimine.
Uitnärv osaleb nii sümpaatilises (võitle või põgene) kui ka parasümpaatilises (puhka ja seedi) närvisüsteemis. See aktiveerib sümpaatilise närvisüsteemi, kui oled ohtlikus või stressirohkes olukorras ning kui oht on möödunud lülitub tagasi parasümpaatilisele närvisüsteemi olekule. Kui sinu uitnärvi suhtlus erinevate organitega on terve, suudab keha lülituda tagasi lõdvestusrežiimi üsna kiiresti. Mõnel inimesel võib uitnärv jääda võitlemise või põgenemise režiimi kinni, mis omakorda suurendab närvilisust ja ärevust.
Uued uuringud viitavad, et pikkade COVID-sümptomite ja uitnärvi toimimise vahel on seosed nagu näiteks tahhükardia (kiire südame löögisagedus), düsfoonia (rääkimisraskused) ja düsfaagia (neelamisraskused). Ühes uuringus kasutati ultraheli, et uurida pika COVID-iga patsientidel uitnärvi ning tuvastati muutused nagu närvi paksenemine ja põletikuga seotud sümptomid. Täiendavad uuringud näitavad, et uitnärvi stimulatsioonist võib olla kasu neile, kes põevad pikka COVID-it.
LOODUSLIKUD VIISID UITNÄRVI STIMULEERIMISEKS JA ÄREVUSE VÄHENDAMISEKS
Siin on 12 loomulikku viisi uitnärvi stimuleerimiseks ja lõõgastusreaktsiooni esilekutsumiseks.
- Lase hääl valla.
Kurgu tagaosas asuvad häälepaelad on ühendatud uitnärviga. Kuristamine, valjult laulmine või ümisemine aktiveerib närvi ja parandab selle toonust. 2019. aastal ajakirjas BMJ Open läbi viidud uuring näitas, et 6 kuu jooksul laulmine vähendas ärevust märkimisväärselt.
- Mine jalamassaaži.
Refleksoloogia on massaažimeetod, mis aktiveerib uitnärvi, vähendab sümpaatilist reaktsiooni ja alandab vererõhku, selgus ajakirjas Alternative Therapies in Health and Medicine läbi viidud uuringust.
- Proovi külma.
Mitmed teadusuuringud näitavad, et külm dušš, külm vann ja talisuplus käivitavad uitnärvi aktiivsuse, mis on seotud südame löögisageduse langusega. Esimene samm võib olla ka see, et kastad reaktsiooni esilekutsumiseks lihtsalt näo kuni põskedeni külma vette. Lisaks on uuringud näitanud, et külm vesi on põletikuvastase toimega.
- Kasuta käte soojendamiseks oma kujutlusvõimet.
Käsi soojendavate piltide ettekujutamine neutraliseerib stressireaktsiooni ning suurendab parasümpaatilist toonust ja lõõgastust. Mitmed uuringud on tõendanud, et käte soojendamine aitab alandada vererõhku. Ühes Koreas tehtud uuringus täheldati ravirühmas olulist süstoolse ja diastoolse vererõhu langust.
- Jälgi, mida sööd.
Ajakirjas Scientific Reports 2021. aastal läbi viidud uuringu kohaselt on leitud, et rasva- ja süsivesikuterikkad dieedid kahjustavad uitnärvi signaaliülekannet. Ja vastupidi, kiudainerikaste toitude (nt kaerahelbed, spargelkapsas või chia seemned) tarbimine parandab uitnärvi toonust võimaldades sellel paremat signaali anda.
- Naudi naeru.
Naermine võib stimuleerida uitnärvi ja soodustada lõõgastumist. Üks 2018. aasta uuring ajakirjas BioPsychoSocial Medicine viitab sellele, et ka lihtsalt naeru kuulmine võib suurendada parasümpaatilist reaktsiooni.
- Mediteeri.
Aastakümneid kestnud uuringud näitavad, et see iidne tava stimuleerib uitnärvi, vähendab sümpaatilist võitle-või-põgene reaktsiooni, soodustab lõõgastumist ja leevendab ärevust.
- Ole aktiivne.
Füüsiline aktiivsus soodustab samuti uitnärvi stimulatsiooni, vähendades samal ajal sümpaatilise närvisüsteemiga seotud stressireaktsioone.
- Puhu pöialt.
See võib tunduda imelik, kuid see töötab. Pane pöial suhu ja puhu, kuid ära laske õhul välja pääseda. See veider trikk aktiveerib uitnärvi.
- Praktiseeri kõhuhingamist.
Teaduslikud leiud näitavad, et aeglane diafragmaatiline hingamine aktiveerib uitnärvi ja vähendab stressireaktsiooni. See tehnika võib aidata ka paanikahoo kiirelt peatada. Lama selili ja aseta väike raamat kõhule. Sissehingamisel pane raamat ülespoole liikuma ja väljahingamisel lase raamat allapoole. Hingamiskeskuse kehas madalamale nihutamine aitab sul end lõdvestunult tunda ja paremini kontrollida.
- Kuula rahustavat muusikat.
Muusika tekitab vibratsiooni, mis uuringute kohaselt mõjutab uitnärvi. Lõõgastava muusika kuulamine võib vallandada parasümpaatilise reaktsiooni, mis omakorda vähendab ärevust.
- Nuusuta lavendlit.
Aroomiteraapia aktiveerib parasümpaatilise närvisüsteemi. 2017. aastal läbi viidud uuringus leiti, et lavendli lõhn leevendab ärevust.
MUUD LOODUSLIKUD VIISID ÄREVUSE VÄHENDAMISEKS
Mõned looduslikud toidulisandid, mis võivad aidata lõõgastuda ja rahustada ärevat meelt, on järgmised:
GABA (gamma-aminovõihape) madal tase on seostatud mitmete psühhiaatriliste häirete, sealhulgas ärevusega. GABA on aminohape, millel on inimestele, kes võitlevad ärevuse või stressi tekitavate mõtetega, rahustav toime. See soodustab lõõgastumist.
Magneesium aitab ajus aktiveerida GABA retseptoreid, mis võivad aidata aju rahustada ja ärevaid mõtteid vähendada.
Probiootikumid – terve soolestik on terve ja rahuliku meele jaoks ülioluline kuna seal toodetakse enamus meie õnnehormoone.
Omega-3 rasvhapped – uuringud näitavad, et oomega-3 rasvhapped aitavad ärevust vähendada.
L-teaniin – Rohelises tees leiduv l-teaniin pärsib neuronite liigset aktiivsust, mis aitab hoida meelt rahulikuna ning omada paremat enesekontrolli.