7 moodust ajus põletiku ja aju-udu vähendamiseks

Põletik ajus on tihedalt seotud pikalt kestvate COVID-sümptomite ja eriti aju-uduga. Aju toetamiseks ning taastamiseks on Amen Clinics poolt on välja pakutud järgnevad moodused. Nendega saate leevendada põletikku ning aidata kaasa aju taastamisele ja aju-udu vähendamisele. 

  1. Söö palju prebiootilisi toite, nagu õunad, küpsed banaanid, oad, kapsas, artišokid, spargel ja juurviljad või tarbi prebiootikume toidulisandina. Mina tarbin ja soovitan neid. Prebiootilised toidud aitavad toita sinu soolestiku häid baktereid, mis toetab tervet mikrobioomi. Lekkiv soolestik või poorne vooder sinu seedetraktis võib suurendada põletikku kehas. Lisaks on sinu soolestik vooderdatud neuronitega, mis suhtlevad ajuga. Prebiootikumide tarbimine aitab toetada tervet soolestiku ja aju ühendust.

  2. Soolestiku tervise edasiseks edendamiseks tarbi rohkem probiootikume, võttes toidulisandeid või nautides probiootikumirikkaid fermenteeritud toite, nagu hapukapsas, keefir, kimchi, kombucha tee ning muud hapendatud puu- ja köögiviljad.

  3. Lisa oma dieeti palju oomega-3 rasvhappeid, tarbides rasvast kala, nagu metsik lõhe, makrell, tuunikala ja heeringas, või kvaliteetse oomega-3 toidulisandiga – BalanceOil. Sinu aju vajab neuroplastilisuse suurendamiseks kalaõlis leiduvaid DHA-d ja EPA-d. Need rasvad aitavad ka kehas põletikku vaigistada, kuna võimaldavad rakkudel tõhusamalt töötada.

  4. Väldi põletikku suurendavate toitude nagu alkohol, suhkur ja rafineeritud teraviljad, töödeldud liha ja ebatervislikud rasvad (küllastunud või transrasvad) tarbimist.

  5. Kasuta hambaniiti ja peske hambaid iga päev. Pead oma igemete eest hästi hoolt kandma. Igemehaigused võivad põletikku suurendada.

  6. Püüdle oma elus rahu ja tasakaalu poole, võttes hetki endale, praktiseerides tänulikkust, mediteerides ja viibides looduses. Oluline on hoida stressitaset madalal, kuna stress on kehas põletiku põhjustaja.

  7. Tee trenni iga päev, kuid mõõdukalt. Regulaarne treening on ajule hindamatu väärtusega, kuna rikastab seda hapnikuga. Liigne trenn võib jällegi põletikku suurendada. Edu võti peitub tasakaalus!