Paljud võrdsustavad eesmärkide püstitamist karjääri, töö ja rahaga. Kuid eesmärkide seadmine toob edu ka teistes eluvaldkondades.
Kui soovid olla õnnelik ja edukas siis tasub mõtestada lahti kõik enda eesmärgid: kes sa oled ja mida soovid saavutada? Tööl, enda suhetes, füüsilises ja vaimses tervises?
Kui tead, mida kõigis nendes eluvaldkondades tahad, on sul lihtsam tegutseda selle saavutamiseks. Kui su elu juhindub sinu eesmärkidest, oled valmis tegema otsuseid, mis sinu eesmärke teenivad.
Eesmärkide seadmine neuroteaduses
Eesmärkide seadmine algab ajus ning neuroteaduse uuringud tõestavad seda. Eesmärkide seadmine hõlmab planeerimist, tähelepanu, impulsside juhtimist, töömälu ning muid protsesse, mida ühiselt nimetatakse täidesaatvateks funktsioonideks. Neid funktsioone reguleerib suures osas aju otsmikusagar.
Otsmikusagara roll otsuste tegemisel on määrava tähtsusega. Kui otsmikusagar on terve, toimib see ajus nagu pidur ja aitab vältida ebasoodsat käitumist.
Näiteks aitab see öelda “ei” abieluvälisele suhtele, kolmandale koogitükile või neljandale kokteiliringile. Kui otsmikusagar on alaaktiivne, muudab see sind impulsiivsemaks ja võib takistada sul olulisi eesmärke saavutada. See paneb sind tõenäolisemalt ütlema “jah” asjadele, mis sind ei teeni. Eesmärkide seadmine tõstab otsmikusagara aktiivsust. See võimendab sinu teadlikku meelt. Eesmärkide seadmine ei ole mõeldud ainult mõne kauge unistuse saavutamiseks. Eesmärgistatud tegevus on sinu igapäevaste toimingute jaoks ülioluline. See mõjutab su elu suurel määral – sa võtad juhtimise ja vastutuse oma heaolu eest enda kätte!
Keskendu sellele mida sa soovid!
Uuringud näitavad, et eesmärkide seadmisel on kõige parem keskenduda sellele, mida sa soovid, mitte sellele, mida sa ei soovi. Kui valid eesmärgi, mis viib sind soovitud tulemuseni, on psühhiaatrite ja psühholoogide sõnul tegemist lähenemise eesmärgiga. Välditavad eesmärgid on need, mille kasutamist soovid oma elus lõpetada.
Lähenemise eesmärk võib olla: “Pärast tööd teen kiire jalutuskäigu.“
Välditav eesmärk võib olla: “Ma lõpetan pärast tööd baaris käimise.”
Kuigi ülaltoodud eesmärgid võivad tunduda sarnased, aktiveerivad nad ajus erinevaid emotsionaalseid ja kognitiivseid protsesse.
Lähenemiseesmärk on seotud suurema positiivsuse ja vaimse heaoluga ehk dopamiini taseme tõusuga. Välditav eesmärk on seotud negatiivsuse ja kortisooli taseme tõusuga. Dopamiin on saavutushormoon, mispärast lähenemiseesmärkide püstitamine toob rohkem kasu ning neid on lihtsam saavutada.
Keskendu positiivsele muutusele, mida soovid ellu viia, mitte halvale harjumusele, millest tahad vabaneda!
Protsessipõhised eesmärgid
Püstita eesmärkide seadmisel protsessipõhised eesmärgid, mis aitavad sul mõõdetavaid tulemusi saavutada. Protsessipõhised eesmärgid hõlmavad võimete suurendamist uute oskuste õppimise kaudu.
Näiteks võib mõõdetav eesmärk olla järgmine: “Ma kaotan kuu lõpuks 5 kilo.”
Protsessipõhine eesmärk võib olla: “Ma õpin tervislikke toite valmistama.”
Kuigi mõlemad on lähenemise eesmärgid, mis viivad soovitud tulemuseni, ei ole nad samad. Kui sa 5 kilo kaotamise eesmärki ei saavuta, võid tunda, et kaalukaotus on võimatu. See võib mõjuda sisemisele motivatsioonile hävitavalt ning takistada eesmärgi poole pürgimist. Kui püstitad mõõdetava eesmärgi, siis lisa kindlasti üks või enam protsessipõhist eesmärki. Viimased aitavad sul mõõdetavat eesmärki saavutada!
Tasakaalustatud elu
Eesmärkide seadmise protsessi kaasa neli elu võtmeaspekti:
- Suhted
- Töö
- Raha
- Mina ise
Tegeledes sellega, mida igas valdkonnas soovid, saavutad tõenäolisemalt tasakaalus elu.
Oled läbipõlemise suhtes haavatavam, kui su elu läheb tasakaalust välja või keskendud liiga pingsalt ühele eluvaldkonnale teiste arvelt. Keskendudes kõigile elu võtmevaldkondadele, saad tagada, et su elu püsib tasakaalus ning väldid läbipõlemist.
Eesmärgid ühel lehel
“Eesmärgid ühel lehel” tööriist aitab suunata sinu tegusid, mõtteid ja sõnu.
See toob sinu ellu selgust ja toob kiiresti positiivse mõju sinu ellu!
“Eesmärgid ühel lehel” loomise sammud on lihtsad.
Võta üks meelepärane paber ning kirjuta alljärgnevate kategooriate juurde kirjeldus oma soovitud eesmärgist:
1. Suhted
Abikaasa/elukaaslane
Lapsed
Sõbrad
Töökaaslased
2. Töö
Lühiajalised eesmärgid
Pikaajalised eesmärgid
3. Raha
Lühiajalised eesmärgid
Pikaajalised eesmärgid
4. Sina ise
Füüsiline tervis
Emotsionaalne heaolu
Vaimne tervis
NB! Nagu eespool mainitud, kirjelda kindlasti seda, mida soovid, mitte seda, mida soovid vältida.
Kirjuta MINA-vormis kasutades iga jaotise alustamiseks sõnu “Ma soovin…”. Säilita positiivne toon. Kanna töölehte mõned päevad endaga kaasas, et saaksid oma eesmärke täpsustada.
Kui oled esimese mustandi valmis saanud, pane see paberileht kohta, kus iga päev seda näeksid. Näiteks: kinnita teibiga vannitoa peegli külge või kinnita hoopis külmiku külge. See peab olema nähtaval, sest nii saad keskenduda ja hoida oma fookust elu peamistel eesmärkidel.
Küsi endalt iga päev: “Kas minu tänane käitumine tagab mulle selle, mida soovin?”
See aitab sul keskenduda oma käitumisele ja suunata tegevuse asjadele, mis on sinu jaoks kõige olulisemad. See aitab tõsta enesekontrolli, mis on võtmeks paremate otsuste tegemisel.
See aitab sul keskenduda oma käitumisele ja suunata tegevust asjadele, mis on sinu jaoks olulisemad. See aitab tugevdada enesekontrolli, mis on võtmeks paremate otsuste tegemisel. Püstitatud eesmärgid aitavad sul elada teadlikumat, positiivsemat ja täisväärtuslikumat elu. Sa panustad enda energiat sellele, mis toob sulle rõõmu ja rahulolu.
NB! Määrates oma ajutüübi SIIN saad sa kaasa “Eesmärgid ühel lehel töölehe”.
Koged aju-udu? Loe rohkem põhjustest siit!