Eesmärkide seadmine kõigis eluvaldkondades: tasakaalus elu alus!

eesmärkide seadmine ajutervis

Eesmärkide seadmine on edu saavutamiseks ülioluline.

Enamik inimesi võrdsustab eesmärgid karjääri, töö ja rahaga. Kuid eesmärkide seadmine on kasulik ka teistes eluvaldkondades. Üks lihtne kuid võimas tööriist, mida Ajutervise kliendid kasutavad on “Eesmärgid ühel lehel” selle kasutamine on aja jooksul elumuutev. 

Kui soovid olla elus õnnelik ja edukas, on mõistlik määratleda oma eesmärgid. On oluline teada kes sa oled ja mida soovid saavutada ning seda mitte ainult tööl, vaid ka oma suhetes, füüsilises ja vaimses tervises ning vaimsuses.

Kui tead, mida kõigis nendes eluvaldkondades tahad, muudad tõenäolisemalt selle saavutamiseks oma käitumist. Kuna sinu elu juhindub sinu eesmärkidest, oled valmis tegema otsuseid, mis sinu eesmärke teenivad.

Eesmärkide seadmine neuroteaduses

Eesmärkide seadmine algab ajus. Neuroteaduse uuringud tõestavad seda. Eesmärkide seadmine hõlmab planeerimist, tähelepanu, impulsside juhtimist, töömälu ning muid protsesse, mida ühiselt nimetatakse täidesaatvateks funktsioonideks. Neid funktsioone reguleerib suures osas aju otsmikusagar.

Otsmikusagara roll otsuste tegemisel on määrava tähtsusega. Kui otsmikusagar on terve, toimib see ajus nagu pidur ja aitab vältida ebasoodsat käitumist. Näiteks aitab see öelda ei abieluvälisele suhtele, kolmandale koogitükile või neljandale kokteiliringile.

Kui otsmikusagar on alaaktiivne, muudab see sind impulsiivsemaks ja võib takistada sul olulisi eesmärke saavutada. See paneb sind tõenäolisemalt ütlema jah asjadele, mis sind ei teeni.

Eesmärkide seadmine on aju suunamisel tõhus tööriist, mis tõstab otsmikusagara aktiivsust. See võimendab sinu teadlikku meelt.

Eesmärkide seadmine ei ole mõeldud ainult rahaliste eesmärkide või mõne kauge unistuse saavutamiseks. Eesmärgistatud tegevus on sinu igapäevaste toimingute jaoks ülioluline.

Eesmärkide seadmine, millele saad iga päev keskenduda, mõjutab su elu suurel määral – sa võtad juhtimise ja vastutuse oma tuleviku eest enda kätte!

Keskendu sellele mida sa soovid!

Uuringud näitavad, et eesmärkide seadmisel on kõige parem keskenduda sellele, mida sa soovid, mitte sellele, mida sa ei soovi. Kui valid eesmärgid, mis suunavad sind soovitud tulemusteni, nimetavad psühhiaatrid ja psühholoogid neid lähenemise eesmärkideks. Välditavad eesmärgid on need, mille tegemist soovid oma elus lõpetada.

Lähenemise eesmärk võib olla: “Ma teen pärastlõunal pärast tööd kiire jalutuskäigu.”

Välditav eesmärk võib olla: “Ma lõpetan pärast tööd baaris käimise.”

Kuigi need eesmärgid võivad tunduda sarnased, aktiveerivad need ajus erinevaid emotsionaalseid ja kognitiivseid protsesse. Lähenemiseesmärk on seotud suurema positiivsuse ja vaimse heaoluga ehk dopamiini taseme tõusuga. Välditav eesmärk on seotud negatiivsuse ja kortisooli taseme tõusuga.

Dopamiin on saavutushormoon, mistõttu on lähenemise eesmärkide püstitamisest rohkem kasu, kuna neid on lihtsam saavutada.

Keskendu positiivsetele muudatustele, mida soovid teha, mitte halbadele harjumustele millest soovid vabaneda!

Protsessipõhised eesmärgid

Püstita eesmärkide seadmisel protsessipõhised eesmärgid, mis aitavad sul mõõdetavaid eesmärke saavutada. Protsessipõhised eesmärgid hõlmavad võimete suurendamist uute oskuste õppimise kaudu.

Näiteks võib mõõdetav eesmärk olla järgmine: “Ma kaotan kuu lõpuks 5 kilo.”

Protsessipõhine eesmärk võib olla: “Ma õpin tervislikke toite valmistama.”

Kuigi need on mõlemad lähenemise eesmärgid, mis viivad soovitud tulemuse poole, ei ole need samad. Kui sa 5 kilo kaotamise eesmärki ei saavuta, võid tunda, et kaalukaotus on võimatu. Eelnev võib mõjuda sinu motivatsioonile hävitavalt ning takistada sul edaspidi oma eesmärke saavutamast.

Kui püstitad mõõdetava eesmärgi, lisa kindlasti üks või enam protsessipõhist eesmärki. Viimased aitavad sul mõõdetavat eesmärki saavutada.

Tasakaalustatud elu

Eesmärkide seadmise protsessi kaasates lisa neli elu võtmeaspekti:

  • Suhted
  • Töö
  • Raha
  • Mina ise

Tegeledes sellega, mida igas valdkonnas soovid, saavutad tõenäolisemalt tasakaalus elu.

Oled läbipõlemise suhtes haavatavam, kui su elu läheb tasakaalust välja või keskendud liiga pingsalt ühele eluvaldkonnale teiste arvelt. Keskendudes kõigile elu võtmevaldkondadele, saad tagada, et su elu püsib tasakaalus ning väldid läbipõlemist.

Eesmärgid ühel lehel

“Eesmärgid ühel lehel”-tööriist aitab suunata sinu tegusid, mõtteid ja sõnu.

See toob sinu ellu selgust ja toob kiiresti positiivse mõju sinu ellu!

“Eesmärgid ühel lehel” loomise sammud on lihtsad.

Võta üks meelepärane paber ning kirjuta alljärgnevate kategooriate juurde kirjeldus oma soovitud eesmärgist:

1. Suhted

Abikaasa/elukaaslane

Lapsed

Sõbrad

Töökaaslased

2. Töö

Lühiajalised eesmärgid

Pikaajalised eesmärgid

3. Raha

Lühiajalised eesmärgid

Pikaajalised eesmärgid

4. Sina ise

Füüsiline tervis

Emotsionaalne heaolu

Vaimne tervis

NB! Nagu eespool mainitud, kirjelda kindlasti seda, mida soovid, mitte seda, mida soovid vältida.

Kirjuta mina vormis kasutades iga jaotise alustamiseks sõna “Ma soovin…”. Säilita positiivne toon.

Kanna töölehte mõned päevad endaga kaasas, et saaksid oma eesmärke täpsustada.

Kui oled esimese mustandi valmis saanud, pane see paberileht kohta, kus seda iga päev näed. Näiteks: kinnita teibiga vannitoa peegli külge või kinnita see hoopia külmiku külge. See peab olem nähtaval kohal, sest nii saad keskenduda ja hoida fookust oma elu peamistel eesmärkidel.

Küsi endalt iga päev: “Kas minu tänane käitumine annab mulle selle, mida ma soovin?”

See aitab sul keskenduda oma käitumisele ja suunata tegevuse asjadele, mis on sinu jaoks kõige olulisemad. See aitab tõsta enesekontrolli, mis on võtmeks paremate otsuste tegemisel.

Seatud eesmärgid aitab sul elada teadlikumat, postitiivsemat ja eesmärgipärasemat elu.

Sa kulutad oma energiat asjadele, mis toovad sulle rõõmu ja rahulolu.

See kõik muudab sinu elu täisväärtuslikumaks!

NB! Määrates oma ajutüübi 37 euri paketiga SIIN saad sa kaasa “Eesmärgid ühel lehel töölehe”.

Koged aju-udu? Loe rohkem põhjustest siit!