Dr. Ameni kliinik on traumadega seonduvate mõtte- ja käitumismustrite kirjeldamiseks loonud ja liigitanud 13 mineviku draakonit, kes võivad sinu aju ja elu mõjutada.
Käesolevas artiklis tutvustame neid ja vaatame lähemalt ühte enimlevinud mineviku draakonit, milleks on lootusetuse ja abituse draakon.
Kas sinu aju ja seega ka elu võivad mõjutada mineviku draakonid, mis jutustavad justkui hirmulugusid, mida su aju usub? Need sisemised “mineviku draakonid” puhuvad tuld su emotsionaalsesse ajusse, põhjustades depressiooni, ärevust, viha, irratsionaalset käitumist ja automaatseid negatiivseid reaktsioone.
Millised on mineviku 13 draakonit?
Aja jooksul on Amen kliinik tuvastanud 13 erinevat mineviku draakonit, kes võivad sinu olevikku jätkuvalt kummitada ja emotsionaalset heaolu saboteerida.
- Mahajäetud, nähtamatu või tähtsusetu draakon – tunned end üksikuna, nähtamatuna või tähtsusetuna
- Alaväärtuslik või vigadega draakon – tunned end teistest kehvemana
- Murelik draakon – tunned hirmu ja ülekoormatust
- Haavatud draakon – mineviku traumadest rusutud tunne
- Peaksin ja häbistav draakon – sind saadab süütunne
- Eriline ja teistest parem draakon – tunned, et oled teistest parem ja erilisem
- Vastutustundlik draakon – tunned, et pead teiste eest hoolitsema ja vastutama
- Vihane draakon – kannad endas viha ja raevu
- Hukkamõistev draakon – sinu sees on kriitika ja hukkamõist teiste suhtes ning seda eelkõige mineviku ebaõigluse tõttu
- Surmadraakon – tunned hirmu tuleviku ja tähendusrikka elu puudumise ees
- Leina ja kaotuse draakon – tunned kaotust ja hirmu kaotuse ees
- Lootusetuse või abituse draakon – tunned meeleheidet ja heidutuse tunnet
- Esivanemate draakon – eelmiste põlvkondade probleemid ja traumad, mida koged ning kannad edasi
Peaaegu kõigil meist on vähemalt üks neist minevikust pärit draakon. Enamasti on levinud, et ühel inimesel on mitu draakonit, mis temaga kaasa „käivad“.
Milliseid probleeme mineviku draakonid põhjustavad?
Enim levinumad mineviku draakonid on lootusetuse ja abituse draakonid, mis õhutavad depressiooni, endasse tõmbumist ja isegi enesetapumõtteid.
Kui su aju kuulab pidevalt või alati mida lootusetuse draakon talle „jutustab“, võib see sind üsna põhja vedada. Kuidas saad aru kas see draakon täidab su aju oma negatiivsusega? Otsi järgnevaid levinud märke:
- Depressiivsed tundmused.
- Soov end sotsiaalselt isoleerida ja selle tegemine.
- Endassetõmbumine.
- Kalduvus näha olukordades halba – klaas tundub alati pooltühi.
- Negatiivne mõtteviis.
- Lootusetuse tunne.
- Abituse tunne.
- Jõuetuse tunne.
- Enda ja teiste süüdistamine.
- Enesetõhususe puudumine.
- Enesetapumõtted.
Kui levinud on lootuse ja abituse draakonid?
Kahjuks on lootusetud ja abitud draakonid meie seas liigagi levinud. Juba enne pandeemiat ründasid need draakonid inimeste vaimset heaolu. COVID-19 poolt põhjustatud haiguste ja surmade, kuude ja kuude pikkuse isolatsiooni ning majandusprobleemide tõttu kasvasid sdraakonite armee read üha suuremaks. Mida saaksime nende vastu ette võtta? Allpool leiad mõned nipid.
Kuidas kujuneb lootusetuse ja abituse draakon?
Lootusetuse ja abituse draakon sünnib tihtipeale siis, kui pinged on läinud liiga kõrgeks. Need võivad pärineda ka kroonilisest frustratsioonist. Seda mõistet nimetatakse õpitud abituseks. Proovid end paremini tunda, kuid see ei tööta, nii et proovid uuesti, kuid enesetunne ikka ei parane. Proovid edasi, kuni lõpuks tunned end abituna ja kaotad lootuse, et sinu olukord võiks muutuda. Need draakonid võivad pärineda ka perekonna ajaloost, pessimistlikust mõtteviisist või kontrolli kaotamisest.
See mineviku draakoniliik võib vallandada olukordades, mis meenutab sulle vana stressist ülekoormatud tunnet või aega, mil tundsid end jõuetuna. Pandeemia üleelamine, tunne, et sa ei kontrolli oma elu, kodus üksinduses olemine, ilma et saaksid oma perekonda ja sõpru külastada, võivad selle draakoni esile kutsuda.
Lootusetuse ja abituse draakon ajus
Dr. Ameni kliinikutes tehtud sajad tuhanded SPECT ajupildid avaldavad palju infot depressiooni kohta, mis on üsna levinud inimestel, kes “kuulavad ja usuvad” lootusetuse ja abituse draakoneid. Depressiivse häirega koos on täheldatud liigset aktiivsust piirkonnas, mida nimetatakse sügavaks limbiliseks süsteemiks.
Dr. Ameni Kliinikus 15 000 patsiendiga läbi viidud uuringus leiti, et kui selles ajupiirkonnas on ülemäärane aktiivsus, ütlevad inimesed tõenäolisemalt, et neil on lootusetuse ja abituse tunne, lisaks kalduvus olla negatiivne, tunda süütunnet või esineb nutuhoogusid.
6 moodust lootusetuse või abituse draakoni taltsutamiseks
Masendavat tuju ja depressiivseid sümptomeid on võimalik seljatada. Mõned looduslikud võtted, mis soodustavad positiivset meeleolu ja aitavad taltsutada lootusetuse või abituse draakonit, on järgmised:
- Loo teadlikult positiivne eelarvamus. Alusta iga päeva sihikindla positiivsusega. Niipea kui ärkad või hommikul jalad vastu põrandat puutuvad, alusta päeva, öeldes valjusti: “Täna tuleb suurepärane päev”. Kuna aju on negatiivsusele kalduv, leiab see eelolevas päevas stressi, kui te seda ei treeni ja distsiplineeri. Kui suunad oma mõtted sellele, et „täna tuleb suurepärane päev“, aitab sinu aju leida päeva jooksul tõendeid, miks see nii on.
- Treeni oma aju tänutundes. Tänulikkus suunab su tähelepanu positiivsetele tunnetele ja eemale negatiivsetest.
- Tee füüsilisi harjutusi. Higistamine vallandab rohkem hea enesetunde neurotransmittereid.
- Võta toidulisandeid. Toitained, nagu kalaõli, safran ja kurkumiin, soodustavad positiivset meeleolu.
- Proovi ereda valguse teraapiat. On uuritud, et siseruumides asuva ereda valguse teraapia valguskasti kasutamine parandab meeleolu ja suurendab energiat.
- Pane kirja oma saavutused ja tugevused. Selle asemel, et keskenduda sellele, mis on su elus valesti, pööra tähelepanu sellele, mis läheb hästi. Tõenäoliselt tunned end palju paremini.
Ole enda vastu leebe ja pea meeles, et igasugune muutus nõuab aega ja järjepidevust. Kui jätkad sihikindlalt alustatud teekonda ning rakendad eespool mainitud valikuid hoiad oma aju tervist ning parandad oma mõtteselgust.
Mõnusat katsetamist ning anna oma edust märku ja jaga seda meiega!
Kas tead, et igal ajutüübil on just temale enim sobivad toiduained, võtted ja toidulisandid?
Oma ajutüübi saad määrata siin!